Jak karać dzieci?

Dzieci uczą się przez łamanie zasad, pewnego rodzaju barier, a także chcą spróbować czego wolno, a czego nie. Część rodziców jest za tym aby karać dzieci w każdy sposób, ale niestety wtedy dziecko staje się wycofane, zagubione i rozżalone. Staje się skłonne do depresji i innych czynników, co powoduje, że z grzecznego dziecka powstaje niemiła i wredna osoba, której inny mogą się bać. Kara, którą dajemy powinna być konsekwencją czegoś co dziecko zbroiło, ale bez przesady. Nie pozwolimy dziecko iść krawężnikiem po ruchliwej drodze krajowej/wojewódzkiej jakby nigdy nic.

Jeśli dziecko uderzy koleżankę z piaskownicy to nie bijmy dziecka. Niech dziecko nauczy się, że jeśli uderzyło drugą osobę to następnym razem nie będzie się chciało się bawić. Należy porozmawiać o uczuciach, wyjaśnić DLACZEGO drugie dziecko nie chce się bawić. Rodzic to przewodnik dziecka. Rodzic, który przeklina często się dziwi skąd wie takie słowa i zakazuje ich pomimo tego, że nadal ich używa – po prostu hipokryzja. Najgorsze jest to, że większość rodziców myśli, że klapsy są dobre i czegoś dziecka nauczy. Tak, nauczy tego żeby nie mieć własnego zdania, nauczy depresji albo wyładowania agresji na kimś innym.

Klapsy, uwielbiane przez większości rodziców, są bardzo niszczące i upokarzające, więc dziecko z czasem nie ufa nam jak powinno i odcina się od innych. Z czasem może nadużywać alkoholu czy narkotyków albo po prostu będzie miało depresję i chęci do samobójstwa. Dziecko „łamie” zasady, ponieważ ich nie zna, nie rozumie albo chce sprawdzić co może zrobić, czasami też jest to wynikiem tego, że maluch ma nadmiar emocji. Jeśli już mamy karać dzieci to w sposób naturalny – jeśli dziecko nie odrobiło lekcji to dostanie jedynkę i może nie zdać do kolejnej klasy. W ten sposób uczymy dziecko samooceny jak i bycia konsekwentnym, takie karanie powoduje, że dziecko staje się odpowiedzialnym człowiekiem. Jeśli dziecko uderzymy, a zwłaszcza niesłusznie nauczmy się przepraszać. Szacunek dla młodszych i słabszych też się należy. Większość rodziców uważa, że dzieci powinny przepraszać innych przy większej widowni, żeby się nauczyło, co jest błędem, ponieważ dziecko będzie pamiętało „przepraszam” ze złą sytuacją albo z taką, gdzie czuło się poniżone.