Przeprosiny

Dzieci na początku mają czyste i duże serce przepełnione miłością, a z czasem i po drodze z wieloma przeszkodami i przykrościami to dobre serce się kurczy i staje się oschłe. Dziecko od czasu żłobka/przedszkoli zna „proszę, przepraszam i dziękuję”, tylko dlaczego później się o nich zapominają? Ponieważ gdzieś po drodze opiekun zrobił błąd. Jeśli rodzic był zdenerwowany, a dziecko przyszło, bo miało problem to rodzic często wyładowuje się na dzieciaku. Maluch z czasem myśli, że rodzic się zdenerwował, ponieważ przyszło do niego z prośbą i nie przyjdzie kolejnym razem.

Rodzic w takiej sytuacji, po wszystkim i jakiś czas po ochłonięciu, powinien iść do malucha z przeprosinami i wyjaśnieniem. Dziecko zrozumie i wybaczy, bo kocha rodzica bezgranicznie i czuje się lepiej, dlatego warto przepraszać za coś co się zrobiło. Nie stawiać się ponad zasadami, „bo ja mogę przeklinać, ponieważ jestem dorosły”, najczęściej po tym dziecko nauczy się, że jak mama/tata łamie zasady to też może i w najgorszym scenariuszu może dojść do wypadku. Jeśli dziecko zwraca uwagę rodzicu to nie należy reagować złością, dlaczego? Ponieważ nauczyło się jakiejś dobrej wartości i chce pamiętać i rozumieć tą zasadę.  Nauczmy dzieci przepraszać jak ochłonie, nie zmuszajmy do mówienie zaraz po fakcie, ponieważ maluch uczy się kłamać. Jak przepraszamy miło by było przytulić i powiedzieć przepraszam, nawet łezka w oku nie zmniejszy miłości i szacunku dziecka do rodzica.