Straszenie dzieci i inne zakazane zdania

Często latorośle nie słuchają się na nas, bo badają granice. Rodzice dość często mówią coś co trochę podcina dzieciom wyobraźnię, kreatywność i zaufanie, a o to kilka z nich:

• Nie przynoś mi wstydu- to stwierdzenie chyba każdy zna. Dziecko to nie maskotka na pokaz, żeby wszyscy inny byli zazdrośni 😊 Dziecko przez takie słowa prędzej nabawi się strachu przez ludźmi i wyrażaniu własnego zdania.
  • Cicho bądź albo zabierze Cię Pan policjant – ulubione zdanie mam w sklepach. Czego tu uczy dzieci? Paniki i nieufności wobec władz, co może powodować, że nie zadzwoni po pomoc jeśli coś złego się stanie
  • Bądź grzeczny albo cię sprzedam - to jest chyba jedno z najgorszych zdań, które może powiedzieć rodzic. Tutaj maluch traci zaufanie do rodzica, ponieważ nie czuje się bezpiecznie.
  • Twoje zachowanie wpędzi mnie do grobu – kolejne najgorsze zdanie. U malucha może pojawić się więź lękowa, która powoduje, że maluch boi się za każdym razem, kiedy mama zniknie z oczu. Wynik takiego zdania powoduje, że dziecko trzyma się „maminej” spódnicy. Dziecko czuje się winne i zawstydzone, że mama płacze/jest zła i przeprasza co chwila. W późniejszym wieku może dojść do tego, że będzie miało depresję.
  • Przekleństwa i obrażanie/poniżanie przed rodziną – chyba większość zna słynne zdanie „Zobacz! Jasiu/Basia ma lepsze oceny, bo się nie uczysz i jesteś leniem”… Ok, dziecko powinno się uczyć, ale zawsze muszą być asami w kilkunastu przedmiotach. Niektóre przedmioty są nudne i nie interesują dziecka, natomiast na inne zajęcia chce iść z chęcią, a przez takie zdanie dziecku odechciewa się uczenia tego przedmiotu.
  • Nie obchodzą mnie inni – tak, a potem słynne „Ale kochanie, nikt inny tak nie robi”. Przez to dziecko zamyka się w sobie jeszcze bardziej i staje się zdezorientowane
  • Bo nie będę cię już kochać – numer 1 najgorszych zdań. Nic bardziej nie rani niż to zdanie. Dziecko, gdy jest mniejsze bierze wszystko na serio i przez to zdanie traci zaufanie do rodziców i raczej nie zostanie odbudowane. Nigdy.

Ważne jest to aby delikatnie zachęcić latorośl do uczenia się, sprzątania i innych obowiązków bez zbędnych komentarzy ze strony rodzica.